NINATRENN

Kuidas haistmismeel töötab?

Nina on haistmisteekonna alguspunkt. Lihtsustatult öeldes läbib lõhna sisaldav molekul esmalt meie ninakarvade filtri, maandub seejärel nina tagaosas asuvatel haistmisrakkudel, kus hakkab lõhustuma ja alustab mööda närve teekonda ajju ehk finišijoonele, mis lõhna meie jaoks tõlgendab.

Lõhnaretseptoritega haistmisrakud (haistmisepiteel) paiknevad peamiselt ülemistel ninakarbikutel. Nende rakkude jätked suubuvad kimpudena (haistmisnärv) peaaju haistmissibulasse ning sealt pärast ümberlülitusi aju limbilise süsteemi (autonoomselt toimiv motivatsiooni ja meeleolu reguleerimise piirkond ajus) struktuuridesse. Et need struktuurid on tihedasti seotud emotsioonide esilekutsumisega, iseloomustab haistmismeele talitlust tugev emotsionaalne komponent ja võime vallandada mitmesuguseid reaktsioone. Uuringutega on tuvastatud, et haistmisrakkudel on ligikaudu 1000 erinevat lõhnaretseptorit, mille aktiveerumine vastusena eri ainetele ongi aluseks võimele eristada väga suurt arvu lõhnu. 

Mis põhjustab haistmismeele kadumist?

Covid-19 tagajärjel kannatab lõhnataju ja maitsmine kuuel patsiendil kümnest. Inimesed võivad kogeda täielikku lõhnakaotust (anosmia) või avastada, et mõned lõhnad on moonutatud, põhjustades sageli vastiku lõhna tundmise (parosmia ehk lõhnade ebaõige tajumise). Parosmia võib olla äärmiselt kurnav seisund, mõjutades seda, mida sa suudad süüa, ning kus või isegi kellega koos viibida. Haistmismeele kadu kimbutab rohkem nooremaid inimesi.

Enamik inimesi, kellel on Covid-19 tõttu haistmismeele kaotus või muutused, taastub täielikult umbes kahe nädalaga. Siiski on väike rühm inimesi – hinnanguliselt 6–15 protsenti –, kelle taastumine võib kesta mitu kuud ja vahel isegi üle aasta. Näiteks avaldas ajakirjandus 2021. aasta novembri keskel teateid, et kuni 1,6 miljonil ameeriklasel on Covid-19 tõttu püsiv lõhnakaotus.

Teadlased on avastanud, et lõhnameele täieliku kadumise tingivad haistmisepiteeli kahjustused. Tegu on ninas olevate rakkude keerulise struktuuriga, mis toetab retseptoreid, mis omakorda koguvad aroomimolekule ja saadavad signaale ajju. Viirus kahjustab rakke, mis toetavad haistmisnärve.

Kuidas ninatrenn aitab haistmismeelt taastada?

2. novembril 2021 avaldatud uurimus kinnitas, et lõhnameele kadu Covid-19 tõttu ei viita pikaajalisele ajukahjustusele. Kahjustatud rakud asuvad väljaspool aju. Hea uudis on, et need haistmisepiteeli rakud on loodud tagasi kasvama ja parandama viiruse poolt tekitatud kahjustusi. Kahjuks võtab paranemisprotsess aega, kuna rakkude uuenemine kestab vähemalt 4-8 nädalat. Vahel aga võib haistmismeele taastumine kesta ka kauem kui aasta.

Kahjuks puuduvad praegu ravimid või meditsiinilised protseduurid, mis aitaksid taastumisprotsessile kaasa. Arstide soovitus on hoolitseda nina hügieeni eest ja kasutada nina puhastamiseks regulaarselt ninaloputusvedelikku.

Samas on uuringud näidanud, et ninatrenn aitab inimestel kiiremini taastuda ja haistmismeelt parandada. Teadlased leidsid 2020. aasta sügisel läbi viidud uuringus, et just parosmiat – moonutatud vastiku lõhna kogemust – saab pidada tervenemisprotsessi üheks faasiks, ja see on seotud haistmisvõime taastumisega pärast ninatreeningut. Leidis kinnitust, et parosmiaga inimesed, kes järgisid regulaarset igapäevast lõhnatreeningut vähemalt kuus kuud, taastusid kiiremini kui need, kes ei treeninud nina. Ja kuigi sellel teekonnal võivad lõhnad olla moonutatud või raskesti tuvastatavad, harjutatakse lõhnatreeninguga sügaval ajus asuvaid haistmisradu, mis on tõhusa lõhnataju nautimiseks üliolulised. Täieliku lõhnakaotuse ehk anosmia puhul võib taastumine kesta veelgi pikemalt, ja ka sel juhul aitab ninatrenn lõhnataju kiiremini õigele rajale suunata.

Lõhnakas ninatrenn

Teadusuuringutele tuginedes väljatöötatud neli unikaalset ninatrenni komplekti: tsitrus, lill, vürts ja mets. Iga komplekt sisaldab kolm lõhnapurki, kasutusjuhendit ja trennikuuri tegemiseks vajaminevat täitelõhna.

Ninatrenni kasutusjuhend

Avage purk ja hoidke seda nina  lähedal. Keskenduge ja proovige tuvastada, mis lõhnaga on tegu. Nuusutage 20 sekundi jooksul. Lõdvestuge, hingake paar korda ja liikuge järgmise lõhna juurde. Ninatrenni on soovituslik teha kaks korda päevas, hommikul ja õhtul, vähemalt neli kuud järjest. Uuringud kinnitavad, et ninatrenn aitab kiiremini lõhnataju taastada, kuid taastumiskiirus on individuaalne. Soovituslik on lõhna värskendada iga kahe või kolme nädala tagant paari tilga värske lõhnaga.

Ninatrennist Virtuaalkliiniku saates:

🎁Suurepärane kingiidee!

Kaks komplekti kokku 50 eur (ühe komplekti tavahind 30 eur).

Tellimiseks kirjuta meile: info@lohnakas.ee

Kohaletoimetamine Tartu piires tasuta. Eesti piires kohaletoimetamine valitud pakiautomaatidesse. Kohaletoimetamiseks anna teada oma aadress/soovitud pakiautomaadi asukoht ja telefoninumber, kellega ühendust võtta 🎁paki üle andmiseks. Arve väljastame koos paki saatmisega.

Küsimuste korral vastame hea meelega.

Kasutatud kirjandus: