uudised

Tähelepanu vääriv artikkel ajakirjas Tervis Pluss

25.10.2022, 08:00

Tervis Pluss

Mürgistusteabekeskus: eeterlike õlide kasutamine nõuab ettevaatlikkust, nende allaneelamine võib lõppeda surmaga

Looduslik ei tähenda ohutut – sellest põhimõttest tuleb lähtuda ka eeterlike õlide kasutamisel. Külma ilma korral tundub riiulil mõnusalt lõhnav eeterlik õli igati hea mõte, kuid nende ettevaatamatu või vale kasutamine toob kaasa ohtlikke tagajärgi tervisele.

Aroomiõlide kasutamisega kaasnev allergia on tavaline nähtus. Näiteks lavendliõli on Euroopa kemikaaliameti andmetel allaneelamisel ja hingamisteedesse sattudes surmav.
FOTO: RONSTIK | SHUTTERSTOCK

Juba ammusest ajast on eeterlikud õlid olnud ühed populaarsed kodused vahendid tervise turgutamiseks. Soovitusi nende kasutamiseks leiab tänapäeval ka erinevatest sotsiaalmeedia gruppidest. Kuna tegemist on loodustootega, arvatakse ekslikult, et eeterlikke õlisid on ohutu määrida nahale, hingata sisse ning lisada vannivette. Eeterlike õlide ettevaatamatu kasutamine võib aga ärritada limaskesti ja seedetrakti ning põhjustada iiveldust ja oksendamist. Juba 2-3 ml puhast eukalüptiõli võib suukaudsel manustamisel põhjustada kesknärvisüsteemi häireid ja 5 milliliitrit õli teadvuse kaotust.

„Eeterlike õlide kasutamine ravimina on vähe reguleeritud valdkond. Külmetusravimitena levinud eukalüpti-, männi-, nuluõli hingamisteid avav toime on üldteada ning nende raviomaduste kummutamine ei ole vajalik. Oluline on kinni pidada lubatud annustest.

FOTO: RAIT TUULAS
Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder

Oluline erinevus Eesti ja muu maailma vahel on, et kui tavaliselt kasutatakse 20% kontsentratsiooniga eeterlikke õlisid, siis Eesti inimesed eelistavad 100%-lisi, mille vale manustamise tagajärjed on viis korda ohtlikumad,“ sõnas Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

Eeterlike õlidega kaasnevad ohud sõltuvad kasutamisviisist. Kõige ohtlikum on eeterlike õlide seespidine manustamine. Sagedased õnnetusjuhtumid on seotud ka eluruumi aurama pandud eeterlike õlidega, mis on mõeldud kasutamiseks ainult välitingimustes. Sama oht kehtib ka lõhnaküünalde ja viirukitega, mis on mõeldud õues kasutamiseks. Kolmas levinud mürgistuse põhjus on toas lõhnavad aroomilambid, kus kasutatakse õigeid õlisid, kuid mis töötavad liiga kaua või on antud ruumi jaoks liiga suures anumas. Sellega kaasneb õhupuudus, köha, iiveldus ja peavalu. Neljas grupp õnnetusi on seotud eeterlike õlide nahale määrimisega, mis nõuab juba erilist ettevaatlikkust õlide lahjendamisel ja õige baasõli valimisel.

Jaevõrgus müügil olevate eeterlike õlide valik on suur ja eriliselt tähelepanelik tuleb olla mürktaime või närvisüsteemi mõjutavate aroomiõlidega. Aroomiõlide kasutamisega kaasnev allergia on tavaline nähtus. Näiteks lavendliõli on Euroopa kemikaaliameti andmetel allaneelamisel ja hingamisteedesse sattudes surmav. Samuti on sellel nahale ja silma sattudes tugevalt ärritav toime. Oskamatu kasutamisega võib kaasneda ka minestamine, iiveldus ja eriti rasketel juhtudel kooma.

Eeterlike õlisid kui ravimit kõigi haiguste vastu propageerivad valeinfo levitajad teevad Mürgistusteabekeskusele jätkuvalt muret. Eeterlike õlide väärkasutamisega seotud mürgistusõnnetuste arv kuni 3-aastaste laste seas on kolme viimase aastaga õnneks langenud – 2020. aastal 31 juhtumit, 2021. aastal 19 juhtumit ja 2022. aasta 9 kuuga 13 juhtumit.

Kui kahtlustad mürgistust, helista 16662!

Eestis juhtub aastas umbes 5300 mürgistusõnnetust, kus kannatanu pöördub tervishoiuasutusse. Suur osa neist juhtumitest ei vaja tegelikult haiglaravi. Kui kahtlustad, et sa ise või mõni lähedane on saanud mürgistuse, ära oota sümptomite tekkimist ning ära püüa esile kutsuda oksendamist. Helista hoopis mürgistusinfoliinile 16662, kus kogenud nõustajad annavad hea nõu, mida konkreetses olukorras teha.

Mürgistusinfoliinile 16 662 võib ööpäevläbi helistada. Infoliini töötajad toetavad ja nõustavad nii eesti kui ka vene keeles. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga. Mürgistusinfoliini number 16 662 tasub salvestada telefoni, et vajadusel oleks abi küsimine võimalikult lihtne. Soovitusi mürgistuste ennetamiseks leiab ka veebilehelt 16662.ee.

Eeterlike õlide kasutamisel kehtib põhimõte – vähem on rohkem!

Lõhnakoolitaja ja -spetsialist, Eesti Lõhnaspetsialistide Liidu asutaja Inna Sidoruk

FOTO: ERAKOGU
Inna Sidoruk

Aroomiteraapia on looduslik viis inimese vaimu, keha ja hinge tervendamiseks. Paljud iidsed tsivilisatsioonid on rohkem kui tuhandeid aastaid kasutanud aroomiteraapiat populaarse täiendus- ja alternatiivteraapiana vaimse, hingelise ja füüsilise tervendamise jaoks.

Aroomiteraapia põhineb ennekõike eeterlike õlide tervist toetaval toimel. Taimede lõhnad aitavad ületada väsimust, stressi, haiguste tagajärgi, taastada jõudu, tasakaalustada emotsioone, tõsta vastupanuvõimet ja immuunsust. Aroomide mõju on põhjendatud sarnaselt ravimite mõjuga kesknärvi-süsteemile, sest lõhnade omadused võivad esile kutsuda muutusi inimese kognitiivsetes protsessides. Aroomiteraapia on eriti sügis-talvisel hooajal eelistatud viis meeleolu tõstmiseks ja tervise turgutamiseks, kuid oluline on teha seda õigesti, sest ka looduslik aine võib üledoseerimisel kahjustada tervist.

Eeterlik õli on välispidiseks kasutamiseks, kuid ka siin on kindlad piirangud. Nende kasutamisel kehtib põhimõte vähem on rohkem ning väga oluline on õlide kvaliteet. Doseerimisel tuleb lähtuda põhimõttest 1 tilk 5 m2 peale. Nahale määrimiseks tuleb eeterlikke õlisid alati lahjendada. Väärkasutamise põhilised sümptomid on nahaärritus, punetus, sügelemine, põletustunne, valu, villid, astmataolised hood, peavalu, uimasus jmt. Kindlasti tuleb vältida õlide sattumist silma, millega kaasnevad pöördumatud silma kahjustused. Väga oluline on teadvustada ohte, mida aine sissehingamine võib endast kujutada, kuna kopsude kaudu jõuavad lõhnamolekulid vereringesse. Lisaks avaldavad aroomid haistmismeele kaudu mõju psüühikale ja kesknärvisüsteemile.

Eeterlike õlide kasutamise riskigruppi kuuluvad rasedad, väikelapsed, eakad ning allergikud.

Eestis tegeleb muuhulgas lõhnateraapia suuna arendamisega Eesti Lõhnaspetsialistide Liit koostöös lõhnateadlastega ning teiste sama valdkonna või sellele lähedaste isikute ja ühendustega. Meie poole võib alati pöörduda kõikide küsimustega, mis puudutavad lõhnade ja eeterlike õlide kasutamist või muu olulise ja vajaliku lõhnateabe saamiseks.